Co wybrać jako alternatywę dla LastPass?


Zdjęcie: black iphone 5 beside brown framed eyeglasses and black iphone 5 c photo – Free Cybersecurity Image on Unsplash

W ostatnim miesiącu LastPass powiadomił użytkowników kont darmowych o nowych ograniczeniach, które utrudniają korzystanie z popularnego managera haseł. Najbardziej irytującą z nich jest ograniczenie synchronizacji do danego typu urządzeń - co jest niemałym kłopotem, jeśli mamy ich kilka. :wink:

Jednym z rozwiązań jest migracja na konkurencyjny manager haseł, który nie musi być płatny, a dodatkowo posiada otwarty kod źródłowy - dzięki czemu wiadomo, w jaki sposób chronione są wrażliwe dane użytkowników.

image Bitwarden

Bitwarden to prosty manager haseł opensource. W darmowym planie umozliwia synchronizacje danych między urządzeniami. Można pokusić się o ulepszenie konta do statusu premium, którego koszt wynosi 10 dolarów na rok. Status premium umożliwia udostępnianie haseł innym użytkownikom (np. członkowi rodziny) oraz automatyczne uzupełnianie kodów 2FA z poziomu Bitwardena, dzięki czemu pozbywamy się osobnej aplikacji do obsługi uwrzetelniania dwuetapowego.

Manager haseł można pobrać ze strony https://bitwarden.com, a jego kod źródłowy znajduje się w serwisie Github.

image KeePassXC

KeePassXC to kolejny darmowy manager haseł, który trzyma swoje dane lokalnie - w pamięci urządzenia. W odróżnieniu od Bitwarden’a nie posiada synchronizacji między urządzeniami - co nie oznacza, że jest to niemożliwe.

Aby synchronizować hasła między urządzeniami można użyć chmury np. Google Drive, Dropbox lub Onedrive i umieścić na niej plik z hasłami, który będzie synchronizował się przed wybranego dostawce chmury.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo takiego rozwiązania, to należy pamiętać, że plik zawierający hasła jest zabezpieczony silnym szyfrowaniem, co uniemożliwia podejrzenie haseł bez posiadania zdefiniowanego klucza odszyfrowującego.

Strona KeePassXC znajduje się pod adresem https://keepassxc.org, a kod tradycyjnie - na Githubie.